Španělština dobývá dnešní svět jako hurikán
S více než 460 miliony rodilých mluvčích se španělština drží na druhém místě světového žebříčku hned za čínštinou. Uslyšíte ji od sluncem zalitých pláží Španělska přes divoké mexické metropole až vysoko v peruánských Andách. Španělština se aktivně využívá ve více než dvaceti zemích.
Jazyk s rytmem a duší
Melodie jazyka pramení z arabských vlivů, které formovaly Pyrenejský poloostrov po staletí. Charakteristické "ñ", zvučné "r" začnete vnímat už po několika lekcích. „El que aprende una lengua, adquiere una nueva alma,“ říká španělské přísloví. Tohle přísloví tvrdí, že s novým jazykem získáváte novou duši. K opravdovému poznání španělštiny tak nestačí jen biflovat gramatiku, musíte nasát kulturu země. Země, která světu dala ohnivé flamenco, Picassovy obrazy, Almodóvarovy filmy a kouzelnou literaturu magického realismu.
Hospodářský potenciál hispánského světa
Latinskoamerická ekonomika patří mezi nejrychleji rostoucí na světě. Mexiko si drží pozici největšího obchodního partnera Spojených států, Chile se prosadilo jako lídr v zelené energii a Kolumbie právě zažívá nevídaný technologický rozkvět. České firmy stále více expandují na hispánské trhy. Výrobci aut, strojírenské podniky, IT korporace i farmaceutické společnosti zoufale shánějí lidi, kteří nejen ovládají jazyk, ale chápou i místní kulturu a zvyklosti.
Jeden jazyk, mnoho podob
Kastilský dialekt ze Španělska se svým charakteristickým "th" zvukem při vyslovování "z" a "c" je pouze jednou mnoha podob španělštiny. Mexická španělština oplývá slovní zásobou ovlivněnou původními indiánskými jazyků. Slova jako "chocolate" (čokoláda) nebo "tomate" (rajče) jsou aztéckého původu a dnes je zná celý svět. Argentinská španělština má specifickou výslovnost "ll" a "y" jako "ž" a používá tykání "vos" místo běžnějšího "tú". Silně na ně zapůsobila italská kultura. Všimněte si třeba, jak živě gestikulují při hovoru.
Svižná a rychlá je karibská španělština z Kuby, Dominikánské republiky a Portorika. Protože se tu slova hodně zkracují, často mají problémy s porozuměním i lidé, kteří jinak jazyk ovládají dobře. Říká se však, že štěstí přeje připraveným, proto se nejen před cestou do Karibiku vyplatí investovat do španělského jazykového kurzu. Na výběr jsou jak individuální, tak skupinové lekce, probíhající jednou týdně.
Španělština přijde vhod i milovníkům jídla
Španělská a latinskoamerická kuchyně patří k nejbohatším na světě. Téměř v každém regionu se najdou nějaké místní speciality, které tu mají dlouholetou tradici. Na Pyrenejském poloostrově okouzlí vaše chuťové buňky katalánský chléb potřený rajčaty, drobné andaluské tapas nebo baskické jednohubky zvané pintxos naservírované na špejli.
Obědy ve španělských zemích trvají hodiny, rodiny se scházejí u nedělního "sobremesa" (posezení po jídle) a večeře začínají často až po deváté večer. V Argentině je asado (grilování) téměř národním zvykem. Mexická fiesta by nebyla kompletní bez mole a tamales. Když se naučíte španělsky, snáze porozumíte jak místním zvykům, tak tomu, co se dneska podává na menu.
Ať plánujete krátkou návštěvu Madridu, studium v Barceloně nebo práci v Mexiku, znalost španělštiny vám přijde vhod, a to i v případě, kdy si chcete z pohodlí domova užívat španělské filmy. V naší jazykové škole vás na vaší cestě ke španělštině rádi podpoříme. Chcete si naši výuku nejdřív vyzkoušet? Kontaktujte nás na: info@jazykovedoucovani.cz nebo volejte na: 774 118 911 a sjednejte si nezávaznou konzultaci.