Angličtina a jejích 12 časů

Slovesne-casy-v-anglictine 21. dubna 2023, 10:18

Časy v angličtině mohou být pro mnoho studentů matoucí. Porozumění těmto časům je ovšem pro správnou komunikaci v angličtině klíčové. Angličtina nemá pouze jeden slovesný čas, nejčastěji udávané číslo je 12. Není to ovšem tak jednoduché, toto číslo totiž dohromady dává nejen slovesné časy, ale několik dalších gramatických kategorií smíchaných dohromady.

 • PŘÍTOMNÝ ČAS PROSTÝ (PRESENT SIMPLE): Používá se pro vyjádření pravidelných a opakujících se událostí.
 • PŘÍTOMNÝ ČAS PRŮBĚHOVÝ (PRESENT CONTINUOUS): Vyjadřuje akci probíhající právě teď.
 • PŘEDPŘÍTOMNÝ ČAS PROSTÝ (PRESENT PERFECT SIMPLE): Používá se pro události, které se staly v minulosti, ale mají spojitost či přesah do přítomnosti.
 • PŘEDPŘÍTOMNÝ ČAS PRŮBĚHOVÝ (PRESENT PERFECT CONTINUOUS): V podstatě stejný jako čas předchozí, používaný ale ke zdůraznění trvání dané akce.
 • MINULÝ ČAS PROSTÝ (PAST SIMPLE): Používá se pro popis událostí, které se staly v minulosti a nemají spojitost s přítomností.
 • MINULÝ ČAS PRŮBĚHOVÝ (PAST CONTINUOUS): Vyjadřuje akci, která v minulosti probíhala a mohla se zároveň dít zároveň s jiným dějem.
 • PŘEDMINULÝ ČAS PROSTÝ (PAST PERFECT SIMPLE): Používá se pro popis událostí, které se staly před jinou událostí v minulosti.
 • PŘEDMINULÝ ČAS PRŮBĚHOVÝ (PAST PERFECT CONTINUOUS): Opět velmi podobný jako předchozí čas, zdůrazňuje akci v minulosti před akcí jinou a její trvání.
 • BUDOUCÍ ČAS PROSTÝ (FUTURE SIMPLE): Využíváme jej pro vyjádření událostí, které se udají v budoucnosti.
 • BUDOUCÍ ČAS PRŮBĚHOVÝ (FUTURE CONTINUOUS): Vyjadřují akci, která bude probíhat v určitém časovém okamžiku v budoucnosti.
 • PŘEDBUDOUCÍ ČAS PROSTÝ (FUTURE PERFECT SIMPLE): Používá se pro popis událostí, které budou dokončeny do určitého časového bodu v budoucnosti.
 • PŘEDBUDOUCÍ ČAS PRŮBĚHOVÝ (FUTURE PERFECT CONTINUOUS): Popisuje akci, která bude až do určitého časového okamžiku v budoucnosti probíhat.

Ačkoliv jsou výše zmíněné příklady všechny pojmenovány, známy a vyučovány jako „slovesné časy“, jedná se o několik gramatických kategorií dohromady. Angličtina má ve své podstatě slovesné časy pouze dva – přítomný a minulý. U sloves ale dále určujeme určitost, čas (tense), vid (aspect), způsob (mood) a rod (voice). Tyto všechny atributy jsou nedílnou součástí látky probírané ve školách.

 

Potřebujete pomoct se slovesnými časy? Domluvte si jazykové doučování!

Ať už jste student střední školy, který potřebuje pořádně vysvětlit problematickou látku nebo člověk, který má již angličtinu za sebou, ale ve slovesných časech stále tápe, neváhejte nás kontaktovat! Naši kvalifikovaní lektoři budou vždy připraveni připravit Vám lekci angličtiny na míru a doučit Vás vše, co Vám doposud stálo v cestě za skvělou angličtinou. Domluvte si ukázku jazykového doučování zdarma, nebo nám rovnou zavolejte na telefonní číslo 774 118 911 či nám napište na e-mail info@jazykovedoucovani.cz!

Hlavní menu

Kontaktujte nás

Dokumenty